APC Back-UPS, 350VA/210W, Tower, 230V, 4x IEC C13 Outlets , User Replaceable Battery  Chert Nigeria
APC Back-UPS, 350VA/210W, Tower, 230V, 4x IEC C13 Outlets , User Replaceable Battery
APC Smart-UPS Charge Mobile Battery for Microsoft Surface Hub 2S & Surface Hub 3  Chert Nigeria
APC Smart-UPS Charge Mobile Battery for Microsoft Surface Hub 2S & Surface Hub 3
APC Smart-UPS On-Line SRT10KRMXLI - 10kW/VA, 6x C13 + 4x C19 + hardwire 1 phase output, rack mountable, Embedded NMC  Chert Nigeria
APC Smart-UPS On-Line SRT10KRMXLI - 10kW/VA, 6x C13 + 4x C19 + hardwire 1 phase output, rack mountable, Embedded NMC
Sku: BK350EI
Availability:
(10+) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: APC
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
SKU
BK350EI
Back-UPS, 350VA/210W, Tower, 230V, 4x IEC C13 Outlets , User Replaceable Battery
APC Back-UPS, 350VA/210W, Tower, 230V, 4x IEC C13 Outlets , User Replaceable Battery can be delivered to all states across Nigeria
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
This product is part of the Back-UPS range. The BK350EI features a total of 6 power outlets, 5 of which are UPS battery backup and one that is surge only. Its runtime at 100W is 14 minutes 52 seconds. It provides data line protection with a RJ45 analog phone line for phone or fax or modem or DSL. Its dimensions are 16.5 x 9.1 x 28.4 cm and 6.32kg. The BK350EI ensures office systems and their valuable data are protected from dangerous power surges, spikes and blackouts.We can now offer SUPER FAST delivery for APC Back-UPS, 350VA/210W, Tower, 230V, 4x IEC C13 Outlets , User Replaceable Battery to the following location in Nigeria :- Abuja, Lagos, Benin, Warri, Ibadan, Abeokuta, Sokoto, Kano, Kaduna, Jos, Port Harcourt, Enugu, Bauchi and Yola
More Information
SKU BK350EI
EAN 0731304016342
Specification
Power
Output frequency regulation47 - 63 Hz
Output power210 W
Input operation voltage (min)180 V
Input operation voltage (max)266 V
Surge energy rating310 J
Maximum current7 A
Efficiency98.6%
Output power capacity0.35 kVA
Ports & interfaces
Cable length1.83 m
USB portYes
AC outlets quantity4 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
Number of output IEC jumpers2
Performance
Hold time (min)6 ms
Hold time (max)10 ms
Audible alarm modesLow battery alarm, Overload alarm
UPS topologyStandby (Offline)
LED indicatorsBattery replacement
Surge protectionYes
Surge protection featuresDigital Subscriber Line (DSL), Fax, Modem, Telephone
Power protection featuresOverload
Audible alarm(s)Yes
Features
Hold time (min)6 ms
Hold time (max)10 ms
UPS topologyStandby (Offline)
Output power210 W
Surge energy rating310 J
Maximum current7 A
Efficiency98.6%
Surge protectionYes
Audible alarm(s)Yes
Output power capacity0.35 kVA
Input frequency50/60 Hz
Battery
Battery life (max)6 year(s)
Battery capacity116 VAh
Battery voltage12 V
Battery capacity7 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time6 h
Typical backup time at half load22.1 min
Typical backup time at full load8.6 min
Automatic battery testYes
Design
Form factorTower
Product colourBeige
CertificationC-tick, CE, EN 50091-1, EN 50091-2,GOST, VDE, PEP, EOLI
Cable length1.83 m
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR, Green Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Quick installation guideYes
Cables includedPhone (RJ-11), USB cable
Warranty cardYes
Software CDYes
Bundled softwarePowerChute Personal Edition
Sustainability
Weight & dimensions
Package width241 mm
Package depth368 mm
Package height178 mm
Weight6.32 kg
Width91 mm
Package weight7.05 kg
Height165 mm
Depth284 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Warranty cardYes
Software CDYes
Package width241 mm
Package depth368 mm
Package height178 mm
Package weight7.05 kg
Logistics data
Products per pallet48 pc(s)
Other features
FilteringYes
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
Manufacturer APC
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/mmo_
In Stock N
Short Description Back-UPS, 350VA/210W, Tower, 230V, 4x IEC C13 Outlets , User Replaceable Battery