Sku: RK12WALLOA
Availability:
(Less than 10) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: StarTech.com
Category: Racks
SKU
RK12WALLOA
StarTech.com 12U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth 12-20" 2 Post Open Frame Server Room Rack for AV/Data/ IT Communication/Computer Equipment/Switch w/Cage Nuts & Screws (RK12WALLOA)
StarTech.com 12U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth 12-20" 2 Post Open Frame Server Room Rack for AV/Data/ IT Communication/Computer Equipment/Switch w/Cage Nuts & Screws can be delivered to all states across Nigeria
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
Mount your network and telecommunications equipment with the convenience of adjustable depth
Easy, hassle-free installation
With adjustable depth to as low as 12 in. (30.5 cm) this network rack is perfect for smaller spaces. It's easy to assemble and features wall-mounting holes that are spaced 12 and 16 in. apart, making it suitable for mounting on almost any wall, based on North American wall-frame stud-spacing standards. The wall-mount rack comes in a flat-pack, which makes it easy to transport and saves you money on shipping.
Accommodate larger devices
The open-frame rack adjusts from 12 to 20 in. (30.5 to 50.8 cm) to accommodate larger data, network, and telecommunication devices. The above-average depth also gives you the option to mount shelves and other accessories.
Free up space
Keep your equipment cool and accessible
The StarTech.com Advantage
We can now offer SUPER FAST delivery for StarTech.com 12U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth 12-20" 2 Post Open Frame Server Room Rack for AV/Data/ IT Communication/Computer Equipment/Switch w/Cage Nuts & Screws to the following location in Nigeria :- Abuja, Lagos, Benin, Warri, Ibadan, Abeokuta, Sokoto, Kano, Kaduna, Jos, Port Harcourt, Enugu, Bauchi and Yola
More Information
SKU RK12WALLOA
EAN 0065030873918
Specification
Weight & dimensions
Package depth670 mm
Package width530 mm
Package height130 mm
Package weight17 kg
Mounting depth (max)50.5 cm
Width503 mm
Depth510 mm
Height640 mm
Weight14.6 kg
Maximum weight capacity90 kg
Packaging content
ManualYes
Nuts includedYes
Number of nuts48
Screws includedYes
Number of screws64
Number of bolts24
Number of washers included72
Features
Frame typeOpen
Product design2-post
Rack capacity12U
Adjustable mounting railsYes
Cable managementNo
Mounting hole shapeSquare
TypeWall mounted rack
Maximum weight capacity90 kg
MaterialSteel
Product colourBlack
CertificationCE, REACH
Packaging data
ManualYes
Nuts includedYes
Number of nuts48
Package depth670 mm
Package width530 mm
Package height130 mm
Package weight17 kg
Screws includedYes
Number of screws64
Number of bolts24
Number of washers included72
Technical details
Package width530 mm
Package height130 mm
TypeWall mounted rack
Compliance industry standardsEIA/ECA-310-E
Harmonized System (HS) code85381000
Compliance certificatesRoHS
Rack capacity12U
Colour
Product colourBlack
Certificates
CertificationCE, REACH
Material
MaterialSteel
Logistics data
Master (outer) case width630 mm
Master (outer) case length670 mm
Master (outer) case height130 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Other features
Manufacturer StarTech.com
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/
In Stock N
Short Description StarTech.com 12U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth 12-20" 2 Post Open Frame Server Room Rack for AV/Data/ IT Communication/Computer Equipment/Switch w/Cage Nuts & Screws (RK12WALLOA)