Sku: 32BDL4650D/00
Availability:
(Less than 10) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: Philips
Category: Public displays
SKU
32BDL4650D/00
32", FHD ADS (1920 x 1080), 400 cd/m², 8 ms, Quad Core Cortex 2x A72 + 4x A53, 4/32 GB, Android 11
Philips 32BDL4650D Digital signage flat panel 81.3 cm (32") LCD 400 cd/m² Full HD Black Built-in processor Android 11 24/7 can be delivered to all states across Nigeria
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
Smart and modular for an even longer lifetime
Save and play content with internal memory
4G/LTE optional module for reliable connection
ADS wide-view panel display
FailOver. Ensure your display never goes blank
Modularity - longer product lifetime
Android SoC processor. Native and web apps
Connect and control your content via the cloud
Catch the Wave for revolutionary results
Unlock the power, versatility and intelligence inside your Philips D-Line displays remotely with Wave. This evolutionary cloud platform puts you fully in control, with simplified installation and set-up, monitoring and controlling displays, upgrading firmware, managing playlists and setting power schedules. Saving you time, energy and environmental impact.We can now offer SUPER FAST delivery for Philips 32BDL4650D Digital signage flat panel 81.3 cm (32") LCD 400 cd/m² Full HD Black Built-in processor Android 11 24/7 to the following location in Nigeria :- Abuja, Lagos, Benin, Warri, Ibadan, Abeokuta, Sokoto, Kano, Kaduna, Jos, Port Harcourt, Enugu, Bauchi and Yola
More Information
SKU 32BDL4650D/00
EAN 8712581799809
Specification
Display
Panel typeADS
Display number of colours16.7 million colours
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Display diagonal81.3 cm (32")
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness400 cd/m²
HD typeFull HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)500000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.36375 x 0.36375 mm
Display diagonal (metric)81.28 cm
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
Haze rate25%
Ports & interfaces
USB connector typeMicro-USB, USB Type-A
DisplayPorts out1
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
RS-232CYes
Infrared data portYes
Wi-FiNo
DisplayPorts quantity2
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portYes
DVI-I ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB version2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB ports quantity4
HDMI input ports quantity2
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Product designDigital signage flat panel
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Bezel width (top)1.19 cm
Bezel width (side)1.19 cm
Bezel width (bottom)1.72 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface100 x 100,200 x 200 mm
VESA mountingYes
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
Mean time between failures (MTBF)50000 h
On Screen Display (OSD)Yes
Wi-FiNo
Power
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50-60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Processor familyARM Cortex
Operating system installedAndroid 11
Internal memory4 GB
Internal storage capacity32 GB
Built-in processorYes
Processor architectureARM Cortex-A53+Cortex-A72
Weight & dimensions
Display width726.5 mm
Display depth65.1 mm
Display height425.4 mm
Display weight5.7 kg
Packaging content
Quick start guideYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Cables includedAC, IR sensor, RS-232
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeADS
DisplayPorts out1
DisplayPorts in1
Thin Client
Processor familyARM Cortex
Internal memory4 GB
Internal storage capacity32 GB
Packaging data
Quick start guideYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Other features
Display technologyLCD
Bezel width (top)1.19 cm
Bezel width (side)1.19 cm
Bezel width (bottom)1.72 cm
Audio output1
Audio input1
Energy efficiency scaleA to G
Manufacturer Philips
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/
In Stock N
Short Description 32", FHD ADS (1920 x 1080), 400 cd/m², 8 ms, Quad Core Cortex 2x A72 + 4x A53, 4/32 GB, Android 11