Neomounts FL55-875WH1 TV trolley 55-100
Neomounts FL55-875WH1 TV trolley 55-100" - motorised - TÜV
Vivolink VLFS3267 signage display mount Black  Chert Nigeria
Vivolink VLFS3267 signage display mount Black
StarTech.com TV Cart - Height Adjustable - Lockable Wheels  Chert Nigeria
StarTech.com TV Cart - Height Adjustable - Lockable Wheels
Sku: FL55-875WH1
Availability:
(Less than 10) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: Neomounts
Category: Flat panel floor stands
SKU
FL55-875WH1
Neomounts MOVE Lift FL55-875WH1 TV trolley - 55-100" - max 110 kg - motorised h 111,3-176,3 cm (35mm/sec) - VESA 100x100-800x600 - lockable (excl. lock) - TÜV certified - video bar kit optionally available - white
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
The Neomounts FL55-875WH1 MOVE Lift is a mobile floor stand for displays up to 100" with a maximum weight capacity of 110 kg. The trolley has 65 cm motorized height adjustment (35 mm/second), is operated with a wired remote control and features an anti-collision system for extra safety. A lockable, ventilated hardware compartment with cable opening is included and optional for installation.
More Information
SKU FL55-875WH1
EAN 8717371449728
Specification
Mounting
Minimum screen size139.7 cm (55")
Maximum weight capacity110 kg
Panel mounting interface800 x 600 mm
Number of displays supported1
Mounting typeFloor
Minimum VESA mount100 x 100 mm
Maximum VESA mount800 x 600 mm
Maximum screen size2.54 m (100")
Ergonomics
Height adjustmentYes
Height adjustment range1113 - 1763 mm
Number of wheels4 wheel(s)
WheelsYes
Height adjustment typeElectric
Cable managementYes
Base typeH-shaped
MotorizedYes
Design
Base typeH-shaped
TypeFixed floor stand
Housing materialSteel
Product colourWhite
Accepts padlockYes
Power
MotorizedYes
Weight & dimensions
Width1019 mm
Depth831 mm
Height2088 mm
Weight44.3 kg
Package width598 mm
Package depth221 mm
Package height1102 mm
Package weight50.5 kg
Packaging data
Package width598 mm
Package depth221 mm
Package height1102 mm
Package weight50.5 kg
Technical details
Number of wheels4 wheel(s)
Number of displays supported1
Mounting typeFloor
WheelsYes
Package net weight50.5 kg
Master (outer) case net weight44.3 kg
Warranty period5 year(s)
Other features
Country of originChina
Logistics data
Master (outer) case width598 mm
Master (outer) case length221 mm
Master (outer) case height1102 mm
Master (outer) case gross weight50.5 kg
Products per master (outer) case1 pc(s)
Harmonized System (HS) code7326909890
Products per pallet (EU)7 pc(s)
Quantity per master (outer) case1 pc(s)
Manufacturer Neomounts
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects
In Stock N
Short Description Neomounts MOVE Lift FL55-875WH1 TV trolley - 55-100" - max 110 kg - motorised h 111,3-176,3 cm (35mm/sec) - VESA 100x100-800x600 - lockable (excl. lock) - TÜV certified - video bar kit optionally available - white