Sku: U3CHARGEHUB10
Availability:
(Less than 10) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: i-tec
Category: Mobile device chargers
SKU
U3CHARGEHUB10
USB 3.0 Charging HUB 10 port + Power Adapter 48 W
i-tec USB 3.0 Charging HUB 10 port + Power Adapter 48 W can be delivered to all states across Nigeria
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
This HUB offers ten USB 3.0 ports with the Plug & Play function and with standard USB charging – the HUB automatically detects whether a device for USB charging is connected. As this HUB is equipped with ten USB 3.0 ports, it can charge up to ten devices at a time. The USB 3.0 interface is especially important for data transfers from USB 3.0 memory cards and flash drives, where its high transfer rate is most useful. An external power adapter is included in the package to guarantee stable HUB performance and charging from the USB ports, providing up to 10 W of charging power for each port.
The HUB is installed automatically from the system and does not require any drivers. Connect the AC adapter connector to the HUB and the AC adapter to a 230 V outlet. Then connect the HUB via the USB cable to a free USB port (USB 3.0, 2.0 or 1.1 standard) on your laptop/PC and follow the instructions on the screen. The HUB will be installed and displayed in the Device Manager as “General USB Hub” and “General USB SuperSpeed Hub”.
Long product description: i-tec USB 3.0 Charging HUB 10 Port with power adapter 48 W, 10x USB 3.0 charging port, ideal for laptop ultrabook tablet PC, Windows Mac LinuxWe can now offer SUPER FAST delivery for i-tec USB 3.0 Charging HUB 10 port + Power Adapter 48 W to the following location in Nigeria :- Abuja, Lagos, Benin, Warri, Ibadan, Abeokuta, Sokoto, Kano, Kaduna, Jos, Port Harcourt, Enugu, Bauchi and Yola
More Information
SKU U3CHARGEHUB10
EAN 8595611702945
Specification
Performance
Plug and PlayYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity10
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Power protection featuresOver current, Surge protection
Fast chargingYes
Number of simultaneously connected devices (max)10
Design
Plug and PlayYes
On/off switchYes
LED indicatorsYes
Product colourGrey
Cable length1 m
Housing materialAluminium
Power
Power supply48 W
Maximum power48 W
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Compatible power plug typesEU, UK
Technical details
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
AC adapter includedYes
ManualYes
Harmonized System (HS) code85044095
Ports & interfaces
Cable length1 m
Weight & dimensions
Width151 mm
Depth53 mm
Height24 mm
Weight165 g
Package width173 mm
Package depth116 mm
Package height60 mm
Package weight507 g
Packaging data
Package width173 mm
Package depth116 mm
Package height60 mm
Package weight507 g
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Packaging content
ManualYes
AC adapter includedYes
Features
Indication
LED indicatorsYes
Colour
Product colourGrey
Logistics data
Other features
Manufacturer i-tec
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/m
In Stock N
Short Description USB 3.0 Charging HUB 10 port + Power Adapter 48 W