HP W1490A/149A Toner cartridge, 2.9K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet Pro 4002/e  Chert Nigeria
HP W1490A/149A Toner cartridge, 2.9K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet Pro 4002/e
Xerox 006R04188 Toner cartridge black, 7K pages (replaces HP 415X/W2030X) for HP E 45028/M 454
CoreParts QI-W2030A toner cartridge  Chert Nigeria
CoreParts QI-W2030A toner cartridge
Sku: W1490A
Availability:
(10+) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: HP
Category: laser toner & cartridges
SKU
W1490A
149A Black Original LaserJet Toner Cartridge
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
HP Original LaserJet Toner cartridges with Jet Intelligence produce high-quality business documents. Maintain productivity with easy-to-manage cartridges offered in two sizes,1 and designed with the environment2,3,4 and security5,6 in mind.
More Information
SKU W1490A
EAN 0194850663352
Specification
Features
Supply typeSingle pack
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield2900 pages
CompatibilityHP 149 LaserJet Toner Cartridges work with: HP LaserJet Pro 4002, 4102
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursBlack
Country of originJapan
Pallet size (EU)1100 x 740 x 1139 mm
Pallet weight (imperial)164.7 kg (363 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1097.8 x 941.8 x 1133.9 mm (43.2 x 37.1 x 44.6")
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet135 pc(s)
Products per pallet (EU)105 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width362 mm
Depth102 mm
Height198 mm
Package depth1020 mm
Package weight1.07 kg
Weight720 g
Package width3620 mm
Package height198 mm
Products per pallet135 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1098 x 942 x 1134 mm
Print quality
Printing coloursBlack
Packaging data
Package depth1020 mm
Package weight1.07 kg
Package width3620 mm
Package height198 mm
Technical details
TypeOriginal
Brand compatibilityHP
Country of originJapan
Layers per pallet5 pc(s)
Box contents1 toner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)21 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)194850663352
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)194850663352
Logistics data
Pallet gross weight165 g
Master (outer) cases per pallet layer27 pc(s)
Pallet weight (EU)133 g
Products per pallet135 pc(s)
Other features
Manufacturer HP
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/
In Stock N
Short Description 149A Black Original LaserJet Toner Cartridge