HP CF212A/131A Toner cartridge yellow, 1.8K pages ISO/IEC 19798 for HP Pro 200
Add to Cart
The store will not work correctly when cookies are disabled.
JavaScript seems to be disabled in your browser.
For the best experience on our site, be sure to turn on Javascript in your browser.
Home
HP CF211A/131A Toner cartridge cyan, 1.8K pages ISO/IEC 19798 for HP Pro 200
HP CF213A/131A Toner cartridge magenta, 1.8K pages ISO/IEC 19798 for HP Pro 200
Availability:
(10+) in Stock Delivery: 5-7 Days Call us for 2-3 Days Delivery
Category:
laser toner & cartridges
131A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY BACK GUARANTEE.
Looking for a price? Get a quote in less than 30 minutes
Pellentesque eu nibh eget mauris congue mattis matti.
HP 131A Yellow LaserJet Toner Cartridge prints professional-quality documents and marketing materials in your home or office. Maintain productivity by avoiding wasted time and supplies. These cartridges are specifically designed for your printer.
More Information
SKU
CF212A
EAN
Specification
Features Type Original Colour toner page yield 1800 pages Compatibility HP 131 toner cartridges work with: Quantity per pack 1 pc(s) Brand compatibility HP OEM code CF212A Cartridge capacity Standard Yield Print technology Laser printing Printing colours Yellow Country of origin Japan HP segment Business, Enterprise Total amount of recycled materials used for making 19% Product colour Black Pallet size (EU) 1200 x 800 x 1139 mm Layers per pallet 9 pc(s) Master (outer) cases per pallet 216 pc(s) Products per pallet (EU) 216 pc(s) Operational conditions Storage temperature (T-T) -20 - 40 °C Operating relative humidity (H-H) 20 - 80% Weight & dimensions Width 365 mm Depth 100 mm Height 110 mm Package depth 1000 mm Package weight 800 g Weight 600 g Package width 3650 mm Package type Box Package height 110 mm Products per pallet 216 pc(s) Pallet dimensions (W x D x H) 1200 x 800 x 1139 mm Print quality Cartridge capacity Standard Yield Print technology Laser printing Printing colours Yellow Packaging data Package depth 1000 mm Package weight 800 g Package width 3650 mm Package type Box Package height 110 mm Technical details Type Original Brand compatibility HP OEM code CF212A Pallet size (EU) 1200 x 800 x 1139 mm Package type Box Country of origin Japan Layers per pallet 9 pc(s) Master (outer) cases per pallet 216 pc(s) Products per pallet (EU) 216 pc(s) Product colour Black Compatibility HP 131 toner cartridges work with: Total amount of recycled materials used for making 19% Box contents Toner cartridge; Recycling guide Maximum number of stacking cartons 40 pc(s) Master (outer) cases per pallet layer (EU) 24 pc(s) Harmonized System (HS) code 84439990 HP GTIN (EAN/UPC) 886111334988 Brand-specific features HP GTIN (EAN/UPC) 886111334988 Other features Print technology Laser printing Total amount of recycled materials used for making 19% Pallet size (EU) 1200 x 800 x 1139 mm Pallet dimensions (W x D x H) 1200 x 800 x 1139 mm Product colour Black Logistics data Pallet gross weight 193.3 g Master (outer) cases per pallet layer 24 pc(s) Pallet weight (EU) 193.3 g Pallet size (EU) 1200 x 800 x 1139 mm Products per pallet 216 pc(s) Pallet dimensions (W x D x H) 1200 x 800 x 1139 mm Layers per pallet 9 pc(s) Master (outer) cases per pallet 216 pc(s) Products per pallet (EU) 216 pc(s) Maximum number of stacking cartons 40 pc(s) Master (outer) cases per pallet layer (EU) 24 pc(s) Harmonized System (HS) code 84439990
Manufacturer
HP
PDF Url
https://objects.icecat.biz/objects/
In Stock
N
Short Description