Sku: SN10HR1B
Availability:
(Less than 10) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: Hannspree
Category: E-book readers
SKU
SN10HR1B
10", 1600 x 1200, Rockchip RK3566, A55 1.8G, 4GB LPDDR4, 64GB eMMC, 184.4 x 4.9 x 221.5 mm, 350 g
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
Thin, Light, and Bright
Ultra-thin Design
Our thinnest and lightest E-reader! Only 4.9mm thick and weighs just 350g for ultimate portability.
Sunlight Visibility
Eye-friendly Reading
Unrestricted Access to E-books
High Refresh Rate
HannsNote2 features an industry-leading, ultra-rapid 5ms refresh rate without ghosting.
Natural colours
Note-taking APP
Built-in app with support for multicolour notes, PDF editing, doodling, and signatures.
Open-source Android 13 OS
Built-in Front-facing Camera and Microphone
High-resolution video and audio allows seamless interaction for online learning or remote meetings.
HannsNote2 for Smart Education
HannsNote2 for Smart Business
What is ecoVISION Paper Display Technology?
Natural Illumination
Variety Choice of Colours
Paper like
Ultra Low-power Operation
Eye Comfort
Fast Response Time
Dynamic Display
More Information
SKU SN10HR1B
EAN 4711404020193
Specification
Display
Display diagonal25.4 cm (10")
Contrast ratio20:1
TechnologyecoVISION Paper TN
ColourYes
Display resolution1600 x 1200 pixels
TouchscreenYes
Aspect ratio3:4
Display number of colours16.7 million colours
Response time5 ms
Viewing angle, horizontal120°
Native refresh rate60 Hz
Viewing angle, vertical120°
Pixel pitch0.12705 x 0.12705 mm
Surface hardness7H
Anti-glare screenYes
Number of simultaneous touchpoints10
File formats
Document formats supportedCHM, EPUB, HTML, PDB, PDF, PRC, RTF, TXT
Image formats supportedBMP, JPG, PNG, TIFF
Processor
Processor frequency1800 MHz
Built-in processorYes
Processor modelRockchip RK3566
Processor cores4
Memory
RAM typeLPDDR4
Internal storage capacity64 GB
Compatible memory cardsNot supported
RAM capacity4000 MB
Storage media typeeMMC
Ports & interfaces
Bluetooth version5.0
USB connector typeUSB Type-C
USB On-The-Go supportYes
BluetoothYes
Wi-FiYes
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Interface typeUSB 2.0
Technical details
RotatingYes
Megapixel (approx.)2 MP
Built-in cameraYes
Display diagonal25.4 cm (10")
Box contents1 HannsNote2 1 USB Type-C cable 1 Quick start guide
Camera
Megapixel (approx.)2 MP
Built-in cameraYes
Audio
Speaker power0.8 W
Built-in speaker(s)Yes
Features
RotatingYes
Design
Product colourBlack
Software
Operating system installedAndroid
Bundled softwareHannsNote2
Operating system version13
Power
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery capacity2200 mAh
Battery life (max)72 h
USB Type-C charging portYes
Colour
Product colourBlack
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width184.4 mm
Depth4.9 mm
Height221.5 mm
Weight350 g
Package weight600 g
Package width230 mm
Package depth20 mm
Package height330 mm
Packaging data
Package weight600 g
Package width230 mm
Packaging content
Quick start guideYes
Cables includedUSB Type-A to USB Type-C
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
Quantity per pack1 pc(s)
Manufacturer Hannspree
PDF Url https://objects.icecat.biz/objec
In Stock N
Short Description 10", 1600 x 1200, Rockchip RK3566, A55 1.8G, 4GB LPDDR4, 64GB eMMC, 184.4 x 4.9 x 221.5 mm, 350 g