Sku: C11CH38401DA
Availability:
(10+) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: Epson
Category: Photo printers
SKU
C11CH38401DA
4.3" LCD touchscreen, Epson Micro Piezo, 5760 x 1440 DPI, USB 3.0, LAN IEEE 802.11, WLAN 2.4GH/5GHz, Wi-Fi Direct, Manual duplex, 39 dB, 12.6 kg
Epson SureColor SC-P700 photo printer Inkjet 5760 x 1440 DPI 13" x 19" (33x48 cm) Wi-Fi can be delivered to all states across Nigeria
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
Image accuracy and depth
Aesthetically pleasing, understated design
Easy to use
Flexibility to match your ambition
Prints up to 13 inches on a wide range of media sheets including photo, fine art, thick matte media poster board (up to 1.5mm thick). It also prints up to 13 inches on a wide range of roll media with an integrated spindle-less roll option unit.We can now offer SUPER FAST delivery for Epson SureColor SC-P700 photo printer Inkjet 5760 x 1440 DPI 13" x 19" (33x48 cm) Wi-Fi to the following location in Nigeria :- Abuja, Lagos, Benin, Warri, Ibadan, Abeokuta, Sokoto, Kano, Kaduna, Jos, Port Harcourt, Enugu, Bauchi and Yola
More Information
SKU C11CH38401DA
EAN 8715946686585
Specification
Print quality
Print technologyInkjet
Maximum resolution5760 x 1440 DPI
Print technology
Print technologyInkjet
Number of print cartridges10
Input capacity
Total input capacity120 sheets
Display
Built-in displayYes
DisplayLCD
Display diagonal10.9 cm (4.3")
Ports & interfaces
Wi-FiYes
BluetoothNo
Ethernet LANYes
Mobile printing technologiesApple AirPrint, Epson Connect, Google Cloud Print
USB portYes
Direct printingNo
PictBridgeNo
USB connectorUSB Type-A
Performance
Product colourBlack
Market positioningProfessional
Sound pressure level (printing)39 dB
Weight & dimensions
Package width485 mm
Package depth650 mm
Package height340 mm
Package weight17.2 kg
Width515 mm
Depth368 mm
Height185 mm
Weight12.6 kg
Colour
Printing
Duplex printingYes
Borderless printingYes
Duplex printing modeManual
Features
Built-in displayYes
DisplayLCD
Display diagonal10.9 cm (4.3")
Number of print cartridges10
Product colourBlack
Control typeTouch
Market positioningProfessional
Input & output capacity
Total input capacity120 sheets
Paper handling
Maximum print size13" x 19" (33x48 cm)
Printing sizes9 x 12,10 x 15,13 x 18,13 x 20,20 x 25
ISO A-series sizes (A0...A9)A3, A3+, A4, A5
Maximum ISO A-series paper sizeA3+
Network
Wi-FiYes
BluetoothNo
Ethernet LANYes
Design
Display diagonal10.9 cm (4.3")
Control typeTouch
Media formats
Technical details
Power consumption (off)0.18 W
Harmonized System (HS) code84433210
Power
Power sourceAC
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (standby)1.1 W
Power consumption (off)0.18 W
Power consumption (printing)22 W
System requirements
Windows operating systems supportedWindows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1
Mac operating systems supportedMac OS X 10.6 Snow Leopard
Packaging data
Package width485 mm
Package depth650 mm
Package height340 mm
Package weight17.2 kg
Logistics data
Manufacturer Epson
In Stock N
Short Description 4.3" LCD touchscreen, Epson Micro Piezo, 5760 x 1440 DPI, USB 3.0, LAN IEEE 802.11, WLAN 2.4GH/5GHz, Wi-Fi Direct, Manual duplex, 39 dB, 12.6 kg