CyberPower BPE144VL2U01 UPS battery cabinet Rackmount/Tower  Chert Nigeria
CyberPower BPE144VL2U01 UPS battery cabinet Rackmount/Tower
ONLINE USV-Systeme X3000RBP UPS battery cabinet Rackmount  Chert Nigeria
ONLINE USV-Systeme X3000RBP UPS battery cabinet Rackmount
PowerWalker BP A24T-4x9Ah UPS battery cabinet Tower  Chert Nigeria
PowerWalker BP A24T-4x9Ah UPS battery cabinet Tower
Sku: BPE144VL2U01
Availability:
(Less than 10) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: CyberPower
Category: UPS Battery Cabinets
SKU
BPE144VL2U01
55A, Built-in Charger, Metal, Rack-Tower, RoHS, 12V, 144 Vdc
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
More Information
SKU BPE144VL2U01
EAN 4712856275575
Specification
Design
Form factorRackmount/Tower
Rack mountingYes
Product colourSilver
Housing materialMetal
Compatible productsOL5KERTHD, OL6KERTHD
Rack capacity2U
Brand compatibilityCyberPower
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Number of batteries supported12
Battery capacity9 Ah
Battery voltage12 V
Hot-swap batteryYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Weight & dimensions
Width433 mm
Depth720 mm
Height86.5 mm
Weight44 kg
Package width600 mm
Package depth1100 mm
Package height335 mm
Package weight53.1 kg
Packaging content
Rack mount kitYes
Technical details
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesBSMI, CE, EAC, RCM, RoHS
Compliance certificatesBSMI, CE, EAC, RCM, RoHS
Manufacturer CyberPower
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/
In Stock N
Short Description 55A, Built-in Charger, Metal, Rack-Tower, RoHS, 12V, 144 Vdc