Sku: 90MB1J60-M0EAY0
Availability:
(Less than 10) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: ASUS
Category: Motherboards
SKU
90MB1J60-M0EAY0
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
ASUS AI INTELLIGENCE
ASUS AI ADVISOR
*Availability of ASUS AI Advisor may vary by region.
**AI Advisor functions may vary by platform.
AI OVERCLOCKING
AI NETWORKING II
OVERCLOCKING
Dynamic OC Switcher
Core Flex
PBO ENHANCEMENT
MEMORY
DDR5 DOMINATION
AEMP
ROG STRIX ULTIMATE POWER DESIGN
16(90A)+2(90A)+2(80A) Power Stages
COOLING
M.2
M.2 HEATSINKS, M.2 BACKPLATE
VRM
VRM HEATSINK ARRAY
CPU
CPU FAN HEADERS, AIO PUMP FAN HEADER
CHASSIS
4-PIN FAN HEADERS
PLAY IN STYLE
UNDENIABLY ROG STRIX
OUTSHINE THE COMPETITION
BUILD FOR THE MOST ADVANCED PC FOR GAMING AND CREATING
Dare to Be Green
More Information
SKU 90MB1J60-M0EAY0
EAN 4711387769300
Specification
Internal I/O
Number of M.2 (M) slots5
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors1
Front panel connectorYes
Supported storage drive interfacesM.2, SATA III
USB 2.0 connectors2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors1
Number of SATA III connectors4
Number of chassis fan connectors5
Front panel audio connectorYes
EPS power connector (8-pin)Yes
CPU fan connectorYes
ATX Power connector (24-pin)Yes
RGB LED pin headerYes
Number of CPU fan connectors2
Number of EPS power connectors (8-pin)2
Number of water pump connectors1
Number of temperature sensor headers1
Number of RGB LED pin headers3
Technical details
Motherboard chipset familyAMD
Motherboard chipsetAMD B850
Supported processor socketsSocket AM5
Parallel processing technology supportNot supported
HDMI version2.1
Motherboard form factorATX
Component forPC
Audio
Audio output channels7.1 channels
Performance
Number of HDDs supported4
Supported storage drive typesHDD & SSD
Windows operating systems supportedWindows 11
Motherboard chipset familyAMD
Motherboard chipsetAMD B850
RAID levels0, 1, 5, 10
Motherboard form factorATX
Component forPC
Processor
Processor manufacturerAMD
Compatible processor seriesAMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series
Processor socketSocket AM5
Memory
Number of memory slots4
Memory slots typeDIMM
Supported memory typesDDR5-SDRAM
Memory channelsDual-channel
Maximum internal memory192 GB
Unbuffered memoryYes
Supported memory clock speed (max)8000 MHz
ECC сompatibilityECC & Non-ECC
Storage controllers
Number of HDDs supported4
RAID levels0, 1, 5, 10
Number of storage drives supported9
RAID supportYes
Graphics
Maximum resolution7680 x 4320 pixels
Rear panel I/O ports
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity6
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity0
DisplayPort version1.4
USB 2.0 ports quantity4
WiFi-AP antenna jack2
VGA (D-Sub) ports quantity0
S/PDIF out portYes
Headphone outputs1
HDMI version2.1
HDMI ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
DVI-D ports quantity0
DisplayPorts quantity1
Digital audio optical out1
USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity1
USB4 Gen 3x2 ports quantity1
Line-inYes
Network
Ethernet LANYes
Wi-FiYes
Wi-Fi standardsWi-Fi 7 (802.11be)
Ethernet interface type5 Gigabit Ethernet
BluetoothYes
Bluetooth version5.4
Top Wi-Fi standardWi-Fi 7 (802.11be)
Features
Power source typeATX
Audio chipRealtek ALC4080
Product colourBlack
Expansion slots
Number of M.2 (M) slots5
PCI Express x16 (Gen 4.x) slots1
PCI Express x16 (Gen 5.x) slots1
1st M.2 largest key size2280
1st M.2 highest PCI Express generation5.0
2nd M.2 largest key size22110
2nd M.2 highest PCI Express generation5.0
3rd M.2 largest key size2280
3rd M.2 highest PCI Express generation5.0
4th M.2 largest key size2280
4th M.2 highest PCI Express generation4.0
5th M.2 largest key size2280
5th M.2 highest PCI Express generation4.0
BIOS
BIOS typeUEFI AMI
BIOS memory size256 Mbit
Clear CMOS buttonYes
Power
Power source typeATX
Video
Packaging data
Package width356 mm
Package depth281 mm
Package height87 mm
Package weight2.3 kg
Software
Weight & dimensions
Package width356 mm
Package depth281 mm
Package height87 mm
Package weight2.3 kg
Width305 mm
Depth244 mm
Packaging content
Quick installation guideYes
Cables includedSATA
Antenna includedYes
Other features
Package width356 mm
Package depth281 mm
Package height87 mm