Sku: 90RC0120-M0UAY0
Availability:
(Less than 10) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: ASUS
Category: Computer cooling components
SKU
90RC0120-M0UAY0
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
Quiet. Cool. Refined.
Illuminated Meter
Alphacool Apex Stealth Metal Power Fan
To overcome the thermal challenges of the latest multi-core CPUs, the ProArt LC 360 offers Alphacool Apex Stealth Metal 120 mm radiator fans that deliver high performance and minimized noise.
The Evolution of Cool
Performance 3-Phase Motor Pump
High-performance three-phase motor offers excellent cooling capability and quieter operation.
450 mm Durable Tubing
This tubing features a braided mesh sleeve for durability, and 450 mm of length for additional flexibility and chassis compatibility.
Stylish Radiator
The understated and refined radiator styling enhances the aesthetic of your entire build.
Extensive Compatibility
The ProArt LC 360 features 450 mm of tubing and is compatible with a wide range of Intel® and AMD motherboard platforms, giving you ample processor and build flexibility.We can now offer SUPER FAST delivery for ASUS ProArt LC 360 Processor Liquid cooling kit 12 cm Black to the following location in Nigeria :- Abuja, Lagos, Benin, Warri, Ibadan, Abeokuta, Sokoto, Kano, Kaduna, Jos, Port Harcourt, Enugu, Bauchi and Yola
More Information
SKU 90RC0120-M0UAY0
EAN 4711387583616
Specification
Performance
Suitable locationProcessor
Rotational speed (min)800 RPM
Rotational speed (max)2200 RPM
Noise level35.7 sone
Number of heat pipes2
TypeLiquid cooling kit
Fan diameter12 cm
Maximum airflow102.3 cfm
Maximum air pressure3.2 mmH2O
Number of fans3 fan(s)
Number of fan blades9
Fan noise level (max)35.7 dB
Fan speed (min)800 RPM
Fan speed (max)2200 RPM
Design
Number of heat pipes2
Number of fans3 fan(s)
Product colourBlack
Number of fan blades9
Radiator materialAluminum
Base plate materialCopper
Technical details
TypeLiquid cooling kit
Fan diameter12 cm
Maximum airflow102.3 cfm
Maximum air pressure3.2 mmH2O
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Fan dimensions (W x D x H)120 x 120 x 25 mm
Package depth182.5 mm
Package width462 mm
Package height2025 mm
Package weight3.32 kg
Weight2.19 kg
Radiator width12.1 cm
Radiator depth39.4 cm
Radiator height2.7 cm
Tube length40 cm
Waterblock width7.8 cm
Waterblock depth7.8 cm
Waterblock height2.7 cm
Packaging data
Package depth182.5 mm
Package width462 mm
Package height2025 mm