Sku: AEMNT00032A
Availability:
(10+) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: ARCTIC
Category: Flat panel desk mounts
SKU
AEMNT00032A
13"-32", 8 kg max, VESA 75/100, 360°
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
Extra Space
Mount your monitor on the wall to save space on the desk with the W1-3D monitor arm.
Gas Lift Arm
Ergonomic Seating Position
Easy Adjustment
More Information
SKU AEMNT00032A
EAN 0872767008618
Specification
Mounting
Minimum screen size33 cm (13")
Panel mounting interface75 x 75,75 x 100,100 x 100,100 x 75
Number of displays supported1
Mounting typeWall
Minimum VESA mount75 x 75 mm
Maximum VESA mount100 x 100 mm
Maximum weight capacity8 kg
Maximum screen size81.3 cm (32")
Ergonomics
Cable managementYes
Built-in gas springYes
Swivel angle180°
Tilt angle range-45 - 45°
Angle of rotation360°
Technical details
Mounting typeWall
AdjustableYes
Product colourBlack
Cable managementYes
Design
Product colourBlack
Housing materialAluminium
Weight & dimensions
Package width434 mm
Package depth85 mm
Package height129 mm
Weight1.65 kg
Package typeBox
Packaging content
Screws includedYes
ManualYes
Number of screws21
Number of spacers included4
Mounting kitYes
Packaging data
Screws includedYes
Package typeBox
ManualYes
Logistics data
Harmonized System (HS) code85299097
Other features
AdjustableYes
Manufacturer ARCTIC
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/mm
In Stock N
Short Description 13"-32", 8 kg max, VESA 75/100, 360°