APC XBP48RM1U-LI UPS battery Lithium-Ion (Li-Ion) 48 V  Chert Nigeria
APC XBP48RM1U-LI UPS battery Lithium-Ion (Li-Ion) 48 V
APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 3kVA Extended runtime model 96V  Chert Nigeria
APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 3kVA Extended runtime model 96V
Duracell 12V 12Ah VRLA Battery  Chert Nigeria
Duracell 12V 12Ah VRLA Battery
Sku: XBP48RM1U-LI
Availability:
(Less than 10) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: APC
Category: UPS Batteries
SKU
XBP48RM1U-LI
Li-Ion, 48V, 432x43x521mm, 12kg, Black/Silver
APC XBP48RM1U-LI UPS battery Lithium-Ion (Li-Ion) 48 V can be delivered to all states across Nigeria
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
Easily Installed
The existing PSU & FanTray can be removed and the replacement Booster Kit installed in minutes and using only a screw driver and a pair of clippers or scissors.We can now offer SUPER FAST delivery for APC XBP48RM1U-LI UPS battery Lithium-Ion (Li-Ion) 48 V to the following location in Nigeria :- Abuja, Lagos, Benin, Warri, Ibadan, Abeokuta, Sokoto, Kano, Kaduna, Jos, Port Harcourt, Enugu, Bauchi and Yola
More Information
SKU XBP48RM1U-LI
EAN 0731304339601
Specification
Features
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery voltage48 V
Battery life10 year(s)
Product colourBlack
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Weight & dimensions
Weight12 kg
Width432 mm
Height43 mm
Depth521 mm
Packaging data
Package width600 mm
Package height850 mm
Package depth200 mm
Package weight16.4 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Non-operating altitude0 - 15000 m
Logistics data
Manufacturer APC
In Stock N
Short Description Li-Ion, 48V, 432x43x521mm, 12kg, Black/Silver