APC Smart-UPS On-Line SRT2200RMXLI-NC - 2200VA, 8x C13 & 2x C19, rack mount, NMC  Chert Nigeria
APC Smart-UPS On-Line SRT2200RMXLI-NC - 2200VA, 8x C13 & 2x C19, rack mount, NMC
Eaton 9PX3000IRTBPH uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 1 AC outlet(s)  Chert Nigeria
Eaton 9PX3000IRTBPH uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 1 AC outlet(s)
Eaton MBP3KIB uninterruptible power supply (UPS) 3 kVA  Chert Nigeria
Eaton MBP3KIB uninterruptible power supply (UPS) 3 kVA
Sku: SRT2200RMXLI-NC
Availability:
(Less than 10) in Stock
Delivery: 5-7 Days
Call us for 2-3 Days Delivery
Brand: APC
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
SKU
SRT2200RMXLI-NC
Faster Deliveries (Custom Variables)
FREE SHIPPING
& RETURN
100% MONEY
Always stay online and prevent data loss
Extend the runtime
Availability
Safety
Ease of use
Manage your Smart-UPS
PowerChute Network Shutdown
*For HCI and virtual machine support an additional license is required:
1 year: SWPCNS1Y-DIGI
3 years: SWPCNS3Y-DIGI
5 years: SWPCNS5Y-DIGI
Remote management and monitoring of your network
Support contract
• New and improved functions
• Security updates
• Advanced support
(The functionality of the support contract is included free of charge in the first year of the UPS)
*The above license and available in the variants:
1 year: SWNMC3SU-1Y-DIGI
Up to (Replace the bold number in the article number with the desired variant)
6 years: SWNMC3SU-6Y-DIGI
Extend the lifespan
Warranty extension
Switched Outlet Groups: Remote reboot and phased start-up
You can also switch off non-critical loads; this extends the runtime for critical equipment.
Included in the box
1x SRT2200RMXLI-NC
1x USB cable
1x C13 to C14 powercord 1.2M
1x Software CD with Powershute Network Shutdown Edition
1x Documentation CD
1x Schuko to C19 input powercord 2M
1x British BS1363A to C19 input powercord
1x C19 to C20 input powercord 2.5M
2x Rackmount brackets
1x Temperature sensor
More Information
SKU SRT2200RMXLI-NC
EAN 0731304327561
Specification
Power
Output power1980 W
Input operation voltage (min)160 V
Input operation voltage (max)275 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating340 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)2%
Crest factor3:1
Output power capacity2.2 kVA
Ports & interfaces
Cable length2.44 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRJ-45
SmartSlotYes
AC outlets quantity12 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Number of output IEC jumpers2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
LED indicatorsYes
Noise level55 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
WaveformSine
Output power1980 W
Surge energy rating340 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level55 dB
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Output power capacity2.2 kVA
Input frequency40 - 70 Hz
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery capacity367 VAh
Number of batteries supported1
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Design
International Protection (IP) codeIP20
Rack capacity2U
Form factorRackmount
LED indicatorsYes
Product colourBlack
CertificationCE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE
Cable length2.44 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Output voltage230 V
Sustainability certificatesENERGY STAR, Green Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)3656.79
Compliance certificatesRoHS
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Sustainability
Weight & dimensions
Package width599 mm
Package depth810 mm
Package height246 mm
Weight25 kg
Width432 mm
Package weight34 kg
Height85 mm
Depth584 mm
Packaging data
Package width599 mm
Package depth810 mm
Package height246 mm
Package weight34 kg
Logistics data
Other features
Output voltage230 V